Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

Europejski Dzień Języków

„Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”. 

                                   J.W. Goethe

 

Dnia 26. września  obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Święto to obchodzone jest od 2001 roku z inicjatywy Rady Europy we współpracy z Komisją Europejską. Nadrzędnym celem  święta jest propagowanie różnorodności językowej oraz kulturowej Europy jak również promowanie wielojęzyczności wśród  Europejczyków. 

 

Nasza szkoła z tej okazji obchodziła tydzień języków europejskich, a każdego dnia tygodnia uczniowie oraz wszyscy pracownicy szkoły ubierali się w kolory flag 5 krajów Europy. 

W poniedziałek obchodziliśmy dzień języka  francuskiego, stąd kolory strojów były niebiesko- biało- czerwone. Tego dnia w trakcie pobytu w szkole wszyscy posługiwali się 5 zwrotami grzecznościowymi tj. dzień dobry,  dziękuję,  przepraszam, cześć oraz do widzenia w tym języku, a panie kucharki przygotowały dla uczniów pyszną zupę cebulową z grzankami. 

Wtorek był dniem języka włoskiego, dlatego też kolorami outfitu były zielony, biały oraz czerwony. Na stole królowało zaś spaghetti.

W środę kolorami wiodącymi naszych ubrań były niebieski i żółty  jako barwy Ukrainy. Na stołówce tego dnia królował tradycyjny i przepyszny barszcz ukraiński. 

Czwartkowy dzień był dniem języka hiszpańskiego stąd w  kolorach  naszych strojów dominowała żółć i czerwień. Daniem dnia była hiszpańska Paella.

Piątkowy dzień  zarezerwowany był dla języka niemieckiego.  Stroje naszych uczniów oraz pracowników mieniły się w kolorach czerni, czerwieni oraz żółci. Na talerzach zagościła dziś  brokułowa zupa krem z grzankami.

 

Bawiliśmy się bardzo dobrze wspólnie utrwalając słowa grzecznościowe w 5  językach europejskich oraz poznając tradycyjne smaki kuchni krajów Europy. 

 

Dziękuję bardzo za ogromne zaangażowanie wszystkim  uczniom,  gronu pedagogicznemu oraz pozostałym niepedagogicznym pracownikom szkoły oraz rodzicom.

 

 

Organizatorem Europejskiego Dnia Języków była Pani Edyta Nowak.

bip